Giant Stance E+2
The Giant Stance E+2 is the perfect MTB for riders of all levels of experience. The trail friendly geometry inspires confidence on all types of terrain, with powerful brakes and a wide range of gears to tackle everything your local trail throws at you. Don't forget the Yamaha motor either; its powerful torque will help you climb with ease.
---
| Specifications | |
| Brand | Giant |
| Model | Stance E+2 |
| Color | Orange |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Sport |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Rekon (61-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
$3,299.00
Giant Stance E+2—
$3,299.00







Description
The Giant Stance E+2 is the perfect MTB for riders of all levels of experience. The trail friendly geometry inspires confidence on all types of terrain, with powerful brakes and a wide range of gears to tackle everything your local trail throws at you. Don't forget the Yamaha motor either; its powerful torque will help you climb with ease.
---
| Specifications | |
| Brand | Giant |
| Model | Stance E+2 |
| Color | Orange |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Sport |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Rekon (61-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |





















