Giant Talon E+3
This hardtail electric mountain bike is perfect for trails and/or cross-country rides, pairing a lightweight frame with the power of a 20mph engine.
---
| Specifications | |
| Brand | Giant |
| Model | Talon E+3 |
| Color | Blue |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 7 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 52 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 409 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Core |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Rekon (61-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Advent |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
This hardtail electric mountain bike is perfect for trails and/or cross-country rides, pairing a lightweight frame with the power of a 20mph engine.
---
| Specifications | |
| Brand | Giant |
| Model | Talon E+3 |
| Color | Blue |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 7 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 52 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 409 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Core |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Rekon (61-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Advent |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |





















