Giant Trance E+ Pro 3
Experience the thrill of trail riding with the Giant Trance E+ Pro 3, a performance e-bike that's engineered to conquer challenging terrains with ease. Powered by a SyncDrive Pro motor and a 500Wh EnergyPak, this e-bike provides powerful, sustained assistance for all your off-road adventures. With its robust ALUXX SL-grade aluminum frame, Maestro suspension system for smooth rides, and reliable Shimano drivetrain, the Trance E+ Pro 3 ensures a thrilling, responsive, and controlled riding experience on even the toughest trails.
---
| Specifications | |
| Brand | Giant |
| Model | Trance E+ Pro 3 |
| Color | Brown |
| Year | 2021 |
| Mileage | 121 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 2 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 621 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Pro |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Dissector (66-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,849.00
-70%$3,849.00
$1,154.70






Description
Experience the thrill of trail riding with the Giant Trance E+ Pro 3, a performance e-bike that's engineered to conquer challenging terrains with ease. Powered by a SyncDrive Pro motor and a 500Wh EnergyPak, this e-bike provides powerful, sustained assistance for all your off-road adventures. With its robust ALUXX SL-grade aluminum frame, Maestro suspension system for smooth rides, and reliable Shimano drivetrain, the Trance E+ Pro 3 ensures a thrilling, responsive, and controlled riding experience on even the toughest trails.
---
| Specifications | |
| Brand | Giant |
| Model | Trance E+ Pro 3 |
| Color | Brown |
| Year | 2021 |
| Mileage | 121 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 2 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 621 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Pro |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Dissector (66-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















