GoCycle G4
Redefine your urban commutes with the GoCycle G4, a state-of-the-art e-bike that combines sleek design, unparalleled comfort, and cutting-edge technology. It features GoCycle's proprietary front hub motor and a fully integrated battery for a clean, streamlined appearance and a smooth, robust ride. With its lightweight and compact frame, innovative clean drive system, and the convenience of a fast-folding mechanism, the G4 is a masterstroke of design and engineering, ideal for the urban cyclist seeking a blend of style, function, and convenience.
---
| Specifications | |
| Brand | GoCycle |
| Model | G4 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 57 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 33 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | City, Leisure, Folding |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 291 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 25 V |
| Engine brand | G4Drive |
| Engine model | G4 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 25 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | GoCycle Vredestein (60-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Inter |
| Number of speeds | 3 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,399.00
-70%$2,399.00
$719.70






Description
Redefine your urban commutes with the GoCycle G4, a state-of-the-art e-bike that combines sleek design, unparalleled comfort, and cutting-edge technology. It features GoCycle's proprietary front hub motor and a fully integrated battery for a clean, streamlined appearance and a smooth, robust ride. With its lightweight and compact frame, innovative clean drive system, and the convenience of a fast-folding mechanism, the G4 is a masterstroke of design and engineering, ideal for the urban cyclist seeking a blend of style, function, and convenience.
---
| Specifications | |
| Brand | GoCycle |
| Model | G4 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 57 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 33 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | City, Leisure, Folding |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 291 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 25 V |
| Engine brand | G4Drive |
| Engine model | G4 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 25 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | GoCycle Vredestein (60-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Inter |
| Number of speeds | 3 |
| Drivetrain | Chain |
























