Haibike SDuro FullSeven LT 7.0
Elevate your mountain biking experience with the Haibike SDuro FullSeven LT 7.0, an e-bike crafted for tackling rugged terrains and steep ascents with ease. Equipped with a potent Bosch Performance CX mid-drive motor and a high-capacity 500Wh battery, this e-bike provides steady and powerful assistance on the toughest trails. Its robust aluminum frame, robust drivetrain for tackling challenging terrains, powerful disc brakes for reliable stopping, and full suspension system for unmatched control and comfort, make the SDuro FullSeven LT 7.0 a dream ride for any mountain biking enthusiast.
---
| Specifications | |
| Brand | Haibike |
| Model | SDuro FullSeven LT 7.0 |
| Color | White |
| Year | 2019 |
| Mileage | 1,464 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 49 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Maxxis Minion DHR II (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Tektro |
| Transmission model | NX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Elevate your mountain biking experience with the Haibike SDuro FullSeven LT 7.0, an e-bike crafted for tackling rugged terrains and steep ascents with ease. Equipped with a potent Bosch Performance CX mid-drive motor and a high-capacity 500Wh battery, this e-bike provides steady and powerful assistance on the toughest trails. Its robust aluminum frame, robust drivetrain for tackling challenging terrains, powerful disc brakes for reliable stopping, and full suspension system for unmatched control and comfort, make the SDuro FullSeven LT 7.0 a dream ride for any mountain biking enthusiast.
---
| Specifications | |
| Brand | Haibike |
| Model | SDuro FullSeven LT 7.0 |
| Color | White |
| Year | 2019 |
| Mileage | 1,464 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 49 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Maxxis Minion DHR II (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Tektro |
| Transmission model | NX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |





















