Haibike SDuro HardSeven 1.0
Experience the thrill of trail riding with the Haibike SDuro HardSeven 1.0, an e-bike designed for the off-road enthusiast. Powered by a robust Yamaha PW-SE motor and a 400Wh battery, this e-bike ensures powerful assistance and impressive range, letting you conquer the toughest terrains with ease. The HardSeven 1.0's lightweight aluminum frame, Tektro hydraulic disc brakes, and reliable 9-speed Shimano drivetrain come together to offer a thrilling, controlled, and comfortable ride, making every adventure unforgettable.
---
| Specifications | |
| Brand | Haibike |
| Model | SDuro HardSeven 1.0 |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 654 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 4 in and 5 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Yamaha |
| Engine model | PW-Series ST |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Impac Streetpac (57-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Experience the thrill of trail riding with the Haibike SDuro HardSeven 1.0, an e-bike designed for the off-road enthusiast. Powered by a robust Yamaha PW-SE motor and a 400Wh battery, this e-bike ensures powerful assistance and impressive range, letting you conquer the toughest terrains with ease. The HardSeven 1.0's lightweight aluminum frame, Tektro hydraulic disc brakes, and reliable 9-speed Shimano drivetrain come together to offer a thrilling, controlled, and comfortable ride, making every adventure unforgettable.
---
| Specifications | |
| Brand | Haibike |
| Model | SDuro HardSeven 1.0 |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 654 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 4 in and 5 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Yamaha |
| Engine model | PW-Series ST |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Impac Streetpac (57-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |





















