Haro Skwad
The Skwad by Haro is a versatile and reliable ride that can handle various terrains with up to a 40-mile range. With its retro design and modern features, including oversized tires, comfortable seating, and folding foot pegs, you and a friend can explore the outdoors with ease.
---
| Specifications | |
| Brand | Haro |
| Model | Skwad |
| Color | White |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 60 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 633 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Kenda Krusade (98-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | 26 |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Skwad by Haro is a versatile and reliable ride that can handle various terrains with up to a 40-mile range. With its retro design and modern features, including oversized tires, comfortable seating, and folding foot pegs, you and a friend can explore the outdoors with ease.
---
| Specifications | |
| Brand | Haro |
| Model | Skwad |
| Color | White |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 60 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 633 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Kenda Krusade (98-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | 26 |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























