Helm City
The Helm City is a wonderful bike for commuting and zipping around the city. It comes equipped with disc brakes and full-coverage fenders for confident riding in all conditions. Sleek, understated looks with all of the boost you need!
---
| Specifications | |
| Brand | Helm |
| Model | City |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 55 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 252 Wh |
| Engine brand | Helm |
| Engine model | Helm |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 55 Nm |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Kenda Kwest (32-622) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Tourney |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Helm City is a wonderful bike for commuting and zipping around the city. It comes equipped with disc brakes and full-coverage fenders for confident riding in all conditions. Sleek, understated looks with all of the boost you need!
---
| Specifications | |
| Brand | Helm |
| Model | City |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 55 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 252 Wh |
| Engine brand | Helm |
| Engine model | Helm |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 55 Nm |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Kenda Kwest (32-622) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Tourney |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























