Hurley Big Swell
Experience the joy of smooth, breezy rides with the Hurley Big Swell, an electric cruiser designed for comfort and style. Powered by an impressive real motor motor and a 48V lithium-ion battery, this e-bike provides consistent, effortless power for all your beach cruising or city riding needs. With its oversized saddle, wide handlebars, and fat tires, the Big Swell guarantees a relaxed, comfortable ride while making a statement with its classic design and eye-catching aesthetics.
---
| Specifications | |
| Brand | Hurley |
| Model | Big Swell |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 6 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 720 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Neco |
| Engine model | Neco |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 1000 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | WD (127-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Tourney |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Description
Experience the joy of smooth, breezy rides with the Hurley Big Swell, an electric cruiser designed for comfort and style. Powered by an impressive real motor motor and a 48V lithium-ion battery, this e-bike provides consistent, effortless power for all your beach cruising or city riding needs. With its oversized saddle, wide handlebars, and fat tires, the Big Swell guarantees a relaxed, comfortable ride while making a statement with its classic design and eye-catching aesthetics.
---
| Specifications | |
| Brand | Hurley |
| Model | Big Swell |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 6 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 720 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Neco |
| Engine model | Neco |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 1000 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | WD (127-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Tourney |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























