Juiced Bikes CrossCurrent X
The Juiced CrossCurrent X is a powerful electric bike with a top speed of 28 mph, thanks to its 750W geared hub motor. Its large battery capacity enables long range rides, ideal for extended commutes. Comfort and performance are assured with a front suspension fork, wide tires, and hydraulic disc brakes. Additional features include multi-level pedal assist, a throttle, and integrated front and rear lights for safety.
---
| Specifications | |
| Brand | Juiced Bikes |
| Model | CrossCurrent X |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 47 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents. Most of the scratches are on the side of the frame and on the battery. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 998 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 52 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Marathon Plus (55-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Marvo LT |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Juiced CrossCurrent X is a powerful electric bike with a top speed of 28 mph, thanks to its 750W geared hub motor. Its large battery capacity enables long range rides, ideal for extended commutes. Comfort and performance are assured with a front suspension fork, wide tires, and hydraulic disc brakes. Additional features include multi-level pedal assist, a throttle, and integrated front and rear lights for safety.
---
| Specifications | |
| Brand | Juiced Bikes |
| Model | CrossCurrent X |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 47 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents. Most of the scratches are on the side of the frame and on the battery. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 998 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 52 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Marathon Plus (55-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Marvo LT |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























