Juiced Bikes RipCurrent S Step-Through
Unleash the power of electric biking with the Juiced RipCurrent S Step-Through, an e-bike designed for comfort, power, and versatility. Boasting a high-capacity 52V battery and a robust rear hub motor, this bike ensures exhilarating speed and impressive range, taking your riding experiences to new heights. Its step-through design, 9-speed drivetrain, and fat tires make for easy mounting and a smooth, stable ride on all terrains, making the RipCurrent S Step-Through your perfect companion for both daily commuting and adventurous explorations.
---
| Specifications | |
| Brand | Juiced Bikes |
| Model | RipCurrent S Step-Through |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 26 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 3 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 73 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 995 Wh |
| Battery tension | 52 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 1000 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | CST (100-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | LTwoo |
| Transmission model | A5 |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Unleash the power of electric biking with the Juiced RipCurrent S Step-Through, an e-bike designed for comfort, power, and versatility. Boasting a high-capacity 52V battery and a robust rear hub motor, this bike ensures exhilarating speed and impressive range, taking your riding experiences to new heights. Its step-through design, 9-speed drivetrain, and fat tires make for easy mounting and a smooth, stable ride on all terrains, making the RipCurrent S Step-Through your perfect companion for both daily commuting and adventurous explorations.
---
| Specifications | |
| Brand | Juiced Bikes |
| Model | RipCurrent S Step-Through |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 26 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 3 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 73 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 995 Wh |
| Battery tension | 52 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 1000 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | CST (100-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | LTwoo |
| Transmission model | A5 |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























