Liv Rove E+
Experience the thrill of city exploration with the Liv Rove E+ electric bike. Weighing only 51 lbs, this lightweight bike is perfect for leisurely rides around town. Powered by a high-torque Giant SyncDrive Core engine, it offers a powerful and smooth ride, while the 500 Wh battery ensures you can cruise for miles on end. With the Microshift Advent 9-speed transmission, this Liv Rove E+ is the perfect companion for both city adventures and relaxed leisure rides.
---
| Specifications | |
| Brand | Liv |
| Model | Rove E+ |
| Color | Green |
| Year | 2021 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | XS (ideal for people between 4 ft 11 in and 5 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 38 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Core |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 700" |
| Tires | Giant Crosscut Gravel 2 (45-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Advent |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Description
Experience the thrill of city exploration with the Liv Rove E+ electric bike. Weighing only 51 lbs, this lightweight bike is perfect for leisurely rides around town. Powered by a high-torque Giant SyncDrive Core engine, it offers a powerful and smooth ride, while the 500 Wh battery ensures you can cruise for miles on end. With the Microshift Advent 9-speed transmission, this Liv Rove E+ is the perfect companion for both city adventures and relaxed leisure rides.
---
| Specifications | |
| Brand | Liv |
| Model | Rove E+ |
| Color | Green |
| Year | 2021 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | XS (ideal for people between 4 ft 11 in and 5 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 38 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Core |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 700" |
| Tires | Giant Crosscut Gravel 2 (45-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Advent |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























