Liv Tempt E+3
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Liv |
| Model | Tempt E+3 |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 47 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Hardtail |
| Condition | This bike is in good condition. There are some scratches on the frame and some components may have external damage. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Core |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Rekon (622-21) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Advent |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
$1,949.00
Liv Tempt E+3—
$1,949.00
Description
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Liv |
| Model | Tempt E+3 |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 47 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Hardtail |
| Condition | This bike is in good condition. There are some scratches on the frame and some components may have external damage. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Core |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Rekon (622-21) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Advent |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |





















