Mercedes EQ Formula E Team
Introducing the reconditioned Mercedes EQ Formula E Team electric bike, designed for city commuting and leisurely rides. Weighing just 45 lbs, this lightweight powerhouse features a high-torque Mercedes EQ engine with 70 Nm, delivering a powerful and smooth ride. With its closed frame and Enviolo City transmission, this bike ensures seamless and effortless shifting, making every journey a joyride.
---
| Specifications | |
| Brand | Mercedes EQ |
| Model | Formula E Team |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 5 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 44 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 360 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Mercedes EQ |
| Engine model | Mercedes EQ |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Cheng Shing Tire (37-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | City |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
Description
Introducing the reconditioned Mercedes EQ Formula E Team electric bike, designed for city commuting and leisurely rides. Weighing just 45 lbs, this lightweight powerhouse features a high-torque Mercedes EQ engine with 70 Nm, delivering a powerful and smooth ride. With its closed frame and Enviolo City transmission, this bike ensures seamless and effortless shifting, making every journey a joyride.
---
| Specifications | |
| Brand | Mercedes EQ |
| Model | Formula E Team |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 5 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 44 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 360 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Mercedes EQ |
| Engine model | Mercedes EQ |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Cheng Shing Tire (37-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | City |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























