Momentum Vida E+ Low-Step
The Momentum Vida E+ line is the perfect bike for the city commuter. A low step frame makes the bike accessible to a wide range of rider heights, and an upright, stable geometry inspires confidence for riders of all levels. An internal gear hub for low maintenance makes living with this bike a breeze.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for long range
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Momentum |
| Model | Vida E+ Low-Step |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 24 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 3 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 496 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Giant |
| Engine model | SyncDrive Life |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | CST (60-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Momentum Vida E+ line is the perfect bike for the city commuter. A low step frame makes the bike accessible to a wide range of rider heights, and an upright, stable geometry inspires confidence for riders of all levels. An internal gear hub for low maintenance makes living with this bike a breeze.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for long range
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Momentum |
| Model | Vida E+ Low-Step |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 24 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 3 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 496 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Giant |
| Engine model | SyncDrive Life |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | CST (60-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























