Niner Rip e9
Unleash your adventurous spirit with the Niner Rip e9, a performance e-bike engineered to conquer off-road terrains with power and agility. Equipped with a robust Bosch Performance Line CX motor and a 625Wh battery, this bike provides sustained, powerful assistance for your mountain biking adventures. With its robust alloy frame, adjustable suspension for smooth rides, and 12-speed SRAM SX Eagle drivetrain for tackling varied terrains, the Rip e9 guarantees a thrilling, controlled, and unforgettable trail riding experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Niner |
| Model | Rip e9 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe Hans Dampf/Eddy Current (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | SX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $4,249.00
-70%$4,249.00
$1,274.70






Description
Unleash your adventurous spirit with the Niner Rip e9, a performance e-bike engineered to conquer off-road terrains with power and agility. Equipped with a robust Bosch Performance Line CX motor and a 625Wh battery, this bike provides sustained, powerful assistance for your mountain biking adventures. With its robust alloy frame, adjustable suspension for smooth rides, and 12-speed SRAM SX Eagle drivetrain for tackling varied terrains, the Rip e9 guarantees a thrilling, controlled, and unforgettable trail riding experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Niner |
| Model | Rip e9 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe Hans Dampf/Eddy Current (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | SX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















