Orbea Keram 30
Dive into the world of effortless cycling with the Orbea Keram 30, an e-bike designed to enhance your rides with power, comfort, and style. Driven by a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, the Keram 30 offers smooth, sustained pedal-assist for a variety of cycling adventures. With its robust alloy frame, responsive Shimano drivetrain, and comfortable geometry, this e-bike ensures a delightful, efficient, and confidence-inspiring riding experience.
Why we love it
⭐ Top-of-the-range engines from top manufacturers
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Orbea |
| Model | Keram 30 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 10 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 0 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 40 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Kenda (55-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,299.00
-70%$2,299.00
$689.70






Description
Dive into the world of effortless cycling with the Orbea Keram 30, an e-bike designed to enhance your rides with power, comfort, and style. Driven by a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, the Keram 30 offers smooth, sustained pedal-assist for a variety of cycling adventures. With its robust alloy frame, responsive Shimano drivetrain, and comfortable geometry, this e-bike ensures a delightful, efficient, and confidence-inspiring riding experience.
Why we love it
⭐ Top-of-the-range engines from top manufacturers
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Orbea |
| Model | Keram 30 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 10 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 0 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 40 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Kenda (55-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |





















