Pedego Comfort Cruiser
Rediscover the joy of relaxed, fun-filled cycling with the Pedego Comfort Cruiser, an e-bike designed for simplicity, comfort, and style. Powered by a reliable Pedego motor and a durable 630Wh battery, this bike offers smooth, sustained assistance for your leisurely rides or short commutes. With its classic design, comfortable saddle, the Comfort Cruiser guarantees a delightful, stress-free, and memorable biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Pedego |
| Model | Comfort Cruiser |
| Color | Pink |
| Year | 2023 |
| Mileage | 3 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 8 in and 5 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 36 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 630 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Pedego |
| Engine model | Pedego |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 35 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Kenda (54-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Rediscover the joy of relaxed, fun-filled cycling with the Pedego Comfort Cruiser, an e-bike designed for simplicity, comfort, and style. Powered by a reliable Pedego motor and a durable 630Wh battery, this bike offers smooth, sustained assistance for your leisurely rides or short commutes. With its classic design, comfortable saddle, the Comfort Cruiser guarantees a delightful, stress-free, and memorable biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Pedego |
| Model | Comfort Cruiser |
| Color | Pink |
| Year | 2023 |
| Mileage | 3 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 8 in and 5 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 36 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 630 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Pedego |
| Engine model | Pedego |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 35 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Kenda (54-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























