Pedego Element
Element is a versatile e-bike from Pedego. It has fat tires to tackle all types of terrains while a step-through frame allows for a very comfortable riding position. Five levels of pedal assist allow you to choose the right level of pedal assist for any circumstance while the throttle will help you once you don't feel like pedaling anymore.
---
| Specifications | |
| Brand | Pedego |
| Model | Element |
| Color | Green |
| Year | 2021 |
| Mileage | 721 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 8 in and 5 ft 7 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Brushless |
| Engine model | 48V |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 45 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Kenda (98-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | 26 |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Element is a versatile e-bike from Pedego. It has fat tires to tackle all types of terrains while a step-through frame allows for a very comfortable riding position. Five levels of pedal assist allow you to choose the right level of pedal assist for any circumstance while the throttle will help you once you don't feel like pedaling anymore.
---
| Specifications | |
| Brand | Pedego |
| Model | Element |
| Color | Green |
| Year | 2021 |
| Mileage | 721 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 8 in and 5 ft 7 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Brushless |
| Engine model | 48V |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 45 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Kenda (98-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | 26 |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























