Priority Current
The Priority Current is a sleek and efficient electric bike featuring a 500W mid-drive motor that offers powerful pedal assistance. Equipped with an automatic continuously variable transmission, it provides a seamless riding experience. The bike features hydraulic disc brakes for reliable stopping power, and its belt drive system requires minimal maintenance. An integrated front and rear lighting system enhances visibility for safer riding.
---
| Specifications | |
| Brand | Priority |
| Model | Current |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 516 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Priority |
| Engine model | Priority |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 140 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Good Year Transit Tour (50-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
Description
The Priority Current is a sleek and efficient electric bike featuring a 500W mid-drive motor that offers powerful pedal assistance. Equipped with an automatic continuously variable transmission, it provides a seamless riding experience. The bike features hydraulic disc brakes for reliable stopping power, and its belt drive system requires minimal maintenance. An integrated front and rear lighting system enhances visibility for safer riding.
---
| Specifications | |
| Brand | Priority |
| Model | Current |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 516 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Priority |
| Engine model | Priority |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 140 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Good Year Transit Tour (50-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























