Riese & Müller Charger3 GT Vario HS
Experience superior comfort and unrivaled performance with the Riese & Müller Charger3 GT Vario, a luxury e-bike meticulously designed for discerning riders. Driven by a powerful Bosch Performance Line motor and equipped with an Enviolo continuous variable transmission, this bike delivers smooth and sustained assistance for all your adventures. With its premium features including a full suspension for smooth rides, high-capacity dual battery system, and hydraulic disc brakes, the Charger3 GT Vario embodies Riese & Müller's commitment to quality, innovation, and rider satisfaction.
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Charger3 GT Vario HS |
| Color | Black |
| Year | 2019 |
| Mileage | 3,786 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 62 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |





Description
Experience superior comfort and unrivaled performance with the Riese & Müller Charger3 GT Vario, a luxury e-bike meticulously designed for discerning riders. Driven by a powerful Bosch Performance Line motor and equipped with an Enviolo continuous variable transmission, this bike delivers smooth and sustained assistance for all your adventures. With its premium features including a full suspension for smooth rides, high-capacity dual battery system, and hydraulic disc brakes, the Charger3 GT Vario embodies Riese & Müller's commitment to quality, innovation, and rider satisfaction.
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Charger3 GT Vario HS |
| Color | Black |
| Year | 2019 |
| Mileage | 3,786 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 62 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























