Riese & Müller Delite GT Touring
The Riese & Müller Delite GT Touring e-bike is a top-of-the-line electric bicycle that offers unparalleled comfort and performance. With its powerful Bosch Performance Line CX motor and long-lasting battery, this e-bike can travel up to 130 miles on a single charge and reach speeds of up to 28 mph. Its innovative dual suspension system, ergonomic handlebars, and adjustable saddle make it an ideal choice for long-distance touring or daily commuting in maximum comfort.
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Delite GT Touring |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 1,644 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 51 cm |
| Weight | 71 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (57-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Optimized Enviolo |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |







Description
The Riese & Müller Delite GT Touring e-bike is a top-of-the-line electric bicycle that offers unparalleled comfort and performance. With its powerful Bosch Performance Line CX motor and long-lasting battery, this e-bike can travel up to 130 miles on a single charge and reach speeds of up to 28 mph. Its innovative dual suspension system, ergonomic handlebars, and adjustable saddle make it an ideal choice for long-distance touring or daily commuting in maximum comfort.
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Delite GT Touring |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 1,644 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 51 cm |
| Weight | 71 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (57-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Optimized Enviolo |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























