Riese & Müller Homage GT Rohloff HS
The Riese & Müller Homage GT Rohloff HS is a top-tier e-bike that redefines luxury and performance. Its central feature is the Rohloff E-14 speedhub, offering electronic shifting across 14 perfectly stepped gears, while the Bosch Performance Speed motor provides powerful assistance up to 28mph. Equipped with full-suspension, a step-through frame for easy mounting and dismounting, and an integrated battery setup for extended range, this bike is meticulously designed for unparalleled comfort and seamless long-distance commuting or touring.
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Homage GT Rohloff HS |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 4 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Johnny Watts (60-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Rohloff |
| Transmission model | Speedhub 500/14 |
| Number of speeds | 14 |
| Drivetrain | Belt |







Description
The Riese & Müller Homage GT Rohloff HS is a top-tier e-bike that redefines luxury and performance. Its central feature is the Rohloff E-14 speedhub, offering electronic shifting across 14 perfectly stepped gears, while the Bosch Performance Speed motor provides powerful assistance up to 28mph. Equipped with full-suspension, a step-through frame for easy mounting and dismounting, and an integrated battery setup for extended range, this bike is meticulously designed for unparalleled comfort and seamless long-distance commuting or touring.
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Homage GT Rohloff HS |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 4 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Johnny Watts (60-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Rohloff |
| Transmission model | Speedhub 500/14 |
| Number of speeds | 14 |
| Drivetrain | Belt |
























