Riese & Müller Homage GT Vario HS
The Riese & Müller Homage GT Vario HS is an exceptionally crafted e-bike that delivers an uncompromising mix of comfort, utility, and performance. This model features an Enviolo continuous variable transmission hub, seamlessly matched with the powerful Bosch Performance Speed motor, offering pedal-assist speeds up to 28 mph. With its step-through design, full suspension, and high-capacity dual battery system, the Homage GT Vario HS promises an unrivaled riding experience, whether you're exploring city streets or embarking on a long countryside adventure.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Homage GT Vario HS |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 66 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Johnny Watts (60-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Automatiq |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |







Description
The Riese & Müller Homage GT Vario HS is an exceptionally crafted e-bike that delivers an uncompromising mix of comfort, utility, and performance. This model features an Enviolo continuous variable transmission hub, seamlessly matched with the powerful Bosch Performance Speed motor, offering pedal-assist speeds up to 28 mph. With its step-through design, full suspension, and high-capacity dual battery system, the Homage GT Vario HS promises an unrivaled riding experience, whether you're exploring city streets or embarking on a long countryside adventure.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Homage GT Vario HS |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 66 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Johnny Watts (60-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Automatiq |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























