Riese & Müller Load 75 Vario HS
Experience the future of urban mobility with the Riese & Müller Load 75 Vario HS, a cargo e-bike designed for power, versatility, and convenience. Equipped with a potent Bosch Cargo Speed motor and a substantial 1000Wh dual battery system, this bike provides sustained, high-speed assistance for all your cargo-hauling needs. With its large load capacity, easy-handling Vario continuously variable hub gear system, and full suspension for a smooth ride, the Load 75 Vario HS offers a practical, efficient, and exhilarating alternative for transporting goods or family around town.
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Load 75 Vario HS |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 5 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 0 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 86 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1000 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam Plus (57-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Drivetrain | Belt |
Original: $9,499.00
-70%$9,499.00
$2,849.70






Description
Experience the future of urban mobility with the Riese & Müller Load 75 Vario HS, a cargo e-bike designed for power, versatility, and convenience. Equipped with a potent Bosch Cargo Speed motor and a substantial 1000Wh dual battery system, this bike provides sustained, high-speed assistance for all your cargo-hauling needs. With its large load capacity, easy-handling Vario continuously variable hub gear system, and full suspension for a smooth ride, the Load 75 Vario HS offers a practical, efficient, and exhilarating alternative for transporting goods or family around town.
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Load 75 Vario HS |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 5 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 0 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 86 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1000 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam Plus (57-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Drivetrain | Belt |
























