Riese & Müller Multitinker Utility Enviolo
The Riese & Müller Multicharger Utility Enviolo is an innovative and versatile e-bike that excels at both personal and cargo transportation. Featuring a robust, yet nimble design, this model is powered by a Bosch Performance CX motor and utilizes an Enviolo continuous variable transmission hub for seamless shifting, offering unparalleled performance and smooth handling. Whether you're carrying groceries, gear, or even an extra passenger, the spacious loading platform and sturdy construction of the Multicharger Utility Enviolo ensures every ride is easy, efficient, and exhilarating.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Multitinker Utility Enviolo |
| Color | White |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 9 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 79 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam Plus (60-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Heavy Duty Hub |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |







Description
The Riese & Müller Multicharger Utility Enviolo is an innovative and versatile e-bike that excels at both personal and cargo transportation. Featuring a robust, yet nimble design, this model is powered by a Bosch Performance CX motor and utilizes an Enviolo continuous variable transmission hub for seamless shifting, offering unparalleled performance and smooth handling. Whether you're carrying groceries, gear, or even an extra passenger, the spacious loading platform and sturdy construction of the Multicharger Utility Enviolo ensures every ride is easy, efficient, and exhilarating.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Multitinker Utility Enviolo |
| Color | White |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 9 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 79 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam Plus (60-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Heavy Duty Hub |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























