Riese & Müller Nevo GT Automatic
Riese & Muller Nevo GT Automatic is a real gem for everyday use - it has a sleek design, integrated battery, and powerful drive. The bike provides a high level of riding comfort, pleasant handling, and great usability thanks to its low step-through. Great for the city, leisure riding, or exploring. Note: this is the 43cm version.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ High-capacity battery for long range
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Nevo GT Automatic |
| Color | Red |
| Year | 2022 |
| Mileage | 336 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 4 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 47 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 14 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Big Ben Plus (55-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Automatiq |
| Drivetrain | Belt |







Description
Riese & Muller Nevo GT Automatic is a real gem for everyday use - it has a sleek design, integrated battery, and powerful drive. The bike provides a high level of riding comfort, pleasant handling, and great usability thanks to its low step-through. Great for the city, leisure riding, or exploring. Note: this is the 43cm version.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ High-capacity battery for long range
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Nevo GT Automatic |
| Color | Red |
| Year | 2022 |
| Mileage | 336 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 4 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 47 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 14 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Big Ben Plus (55-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Automatiq |
| Drivetrain | Belt |
























