Riese & Müller Charger GT NuVinci HS
The Riese & Müller Charger GT NuVinci HS is the perfect e-bike for urban commuting and exploring. It's equipped with a powerful Bosch Performance Speed motor and a NuVinci continuously variable transmission, so you can easily tackle hills and long distances. It also has a comfortable riding position, a variety of features, and a sleek design. This bike comes with a dual-battery set-up, giving it 1000Wh of power to work with.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Charger GT NuVinci HS |
| Color | Black |
| Year | 2017 |
| Mileage | 60 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 73 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is in good condition. There are some scratches on the frame and some components may have external damage. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1000 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 2 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 63 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized N380 SE |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
Original: $2,699.00
-70%$2,699.00
$809.70






Description
The Riese & Müller Charger GT NuVinci HS is the perfect e-bike for urban commuting and exploring. It's equipped with a powerful Bosch Performance Speed motor and a NuVinci continuously variable transmission, so you can easily tackle hills and long distances. It also has a comfortable riding position, a variety of features, and a sleek design. This bike comes with a dual-battery set-up, giving it 1000Wh of power to work with.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Charger GT NuVinci HS |
| Color | Black |
| Year | 2017 |
| Mileage | 60 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 73 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is in good condition. There are some scratches on the frame and some components may have external damage. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1000 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 2 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 63 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized N380 SE |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























