Riese & Müller Homage GT Vario
The Riese & Müller Homage GT Vario is the ultimate e-bike for exploring the city and beyond. It's equipped with a powerful Bosch Performance CX motor and a powerful battery, so you can easily tackle hills and long distances. It also has a full suspension system for added comfort, and a step-thru frame for easy mounting and dismounting.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ High-capacity battery for long range
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Homage GT Vario |
| Color | Red |
| Year | 2020 |
| Mileage | 919 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 50 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Drivetrain | Belt |
Original: $3,699.00
-70%$3,699.00
$1,109.70






Description
The Riese & Müller Homage GT Vario is the ultimate e-bike for exploring the city and beyond. It's equipped with a powerful Bosch Performance CX motor and a powerful battery, so you can easily tackle hills and long distances. It also has a full suspension system for added comfort, and a step-thru frame for easy mounting and dismounting.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ High-capacity battery for long range
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Homage GT Vario |
| Color | Red |
| Year | 2020 |
| Mileage | 919 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 50 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Drivetrain | Belt |
























