Riese & Müller Load 75 Rohloff HS
The Riese & Müller Load 75 Rohloff HS is the perfect e-bike for carrying heavy loads and exploring. It's a powerful and versatile bike with a large cargo capacity and a comfortable riding position. It also has a variety of features that make it perfect for carrying cargo, such as a low-step frame and a large rear rack. This bike is equipped with a dual battery, Nyon display, three child seats with footwell, low side walls, and a child cover in the front.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Load 75 Rohloff HS |
| Color | White |
| Year | 2023 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 6 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 86 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1000 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Big Ben (55-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Rohloff |
| Transmission model | Speedhub 500/14 |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |









Description
The Riese & Müller Load 75 Rohloff HS is the perfect e-bike for carrying heavy loads and exploring. It's a powerful and versatile bike with a large cargo capacity and a comfortable riding position. It also has a variety of features that make it perfect for carrying cargo, such as a low-step frame and a large rear rack. This bike is equipped with a dual battery, Nyon display, three child seats with footwell, low side walls, and a child cover in the front.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Load 75 Rohloff HS |
| Color | White |
| Year | 2023 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 6 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 86 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1000 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Big Ben (55-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Rohloff |
| Transmission model | Speedhub 500/14 |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























