Riese & Müller Multicharger2 GT Touring
The Riese & Müller Multicharger2 GT Touring is the perfect e-bike for everyday use and long-distance touring. It's equipped with a powerful Bosch Performance Speed motor and a large 750Wh battery, so you can easily tackle hills and long rides. It also has a comfortable riding position and a variety of features that make it perfect for everyday use.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Multicharger2 GT Touring |
| Color | Black |
| Year | 2023 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 51 cm |
| Weight | 71 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 750 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam (57-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Dyna-Sys11 |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Riese & Müller Multicharger2 GT Touring is the perfect e-bike for everyday use and long-distance touring. It's equipped with a powerful Bosch Performance Speed motor and a large 750Wh battery, so you can easily tackle hills and long rides. It also has a comfortable riding position and a variety of features that make it perfect for everyday use.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Riese & Müller |
| Model | Multicharger2 GT Touring |
| Color | Black |
| Year | 2023 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 51 cm |
| Weight | 71 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 750 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam (57-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Dyna-Sys11 |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























