Rocky Mountain Altitude Powerplay Alloy 50
The Rocky Mountain Altitude Powerplay Alloy 50 is the perfect e-bike for aggressive trail riding. It's equipped with a powerful Dyname 4.0 motor and a 500Wh battery, so you can easily tackle hills and long rides. It also has a lightweight alloy frame and 29" wheels with 2.5" tires for a smooth and confident ride.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Rocky Mountain |
| Model | Altitude Powerplay Alloy 50 |
| Color | Red |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 42 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Full-suspension |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 720 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Dyname |
| Engine model | 4.0 Mountain Bike Drive |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 108 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Minion DHR II (61-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Rocky Mountain Altitude Powerplay Alloy 50 is the perfect e-bike for aggressive trail riding. It's equipped with a powerful Dyname 4.0 motor and a 500Wh battery, so you can easily tackle hills and long rides. It also has a lightweight alloy frame and 29" wheels with 2.5" tires for a smooth and confident ride.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Rocky Mountain |
| Model | Altitude Powerplay Alloy 50 |
| Color | Red |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 42 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Full-suspension |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 720 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Dyname |
| Engine model | 4.0 Mountain Bike Drive |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 108 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Minion DHR II (61-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















