Rocky Mountain Instinct A70
Rocky Mountain Instinct A70 electric mountain bike, featuring a powerful Rocky Mountain Dyname engine located in the frame. With a Shimano Deore XT 12-speed transmission and 29" wheels, this lightweight 52 lbs closed-frame bike offers a smooth and thrilling ride. The 500 Wh battery provides ample power, ensuring a long-range adventure.
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Rocky Mountain |
| Model | Instinct A70 |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 51 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Full-suspension |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Rocky Mountain |
| Engine model | Dyname |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 108 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Minion DHF (66-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $4,149.00
-70%$4,149.00
$1,244.70Description
Rocky Mountain Instinct A70 electric mountain bike, featuring a powerful Rocky Mountain Dyname engine located in the frame. With a Shimano Deore XT 12-speed transmission and 29" wheels, this lightweight 52 lbs closed-frame bike offers a smooth and thrilling ride. The 500 Wh battery provides ample power, ensuring a long-range adventure.
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Rocky Mountain |
| Model | Instinct A70 |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 51 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Full-suspension |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Rocky Mountain |
| Engine model | Dyname |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 108 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Minion DHF (66-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















