Schwinn Voyageur Hub-Drive
Schwinn Voyageur Hub Drive E-Bike, where cutting-edge technology meets timeless design for an unparalleled cycling experience. Effortlessly glide through city streets or conquer steep hills with the bike's powerful hub motor, ensuring a smooth and reliable ride every time. With its sleek frame, intuitive controls, and unparalleled performance, the Schwinn Voyageur Hub Drive E-Bike promises to revolutionize your daily commute and weekend adventures alike.
---
| Specifications | |
| Brand | Schwinn |
| Model | Voyageur Hub-Drive |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 7 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 418 Wh |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Innova (47-622) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,349.00
-70%$1,349.00
$404.70






Description
Schwinn Voyageur Hub Drive E-Bike, where cutting-edge technology meets timeless design for an unparalleled cycling experience. Effortlessly glide through city streets or conquer steep hills with the bike's powerful hub motor, ensuring a smooth and reliable ride every time. With its sleek frame, intuitive controls, and unparalleled performance, the Schwinn Voyageur Hub Drive E-Bike promises to revolutionize your daily commute and weekend adventures alike.
---
| Specifications | |
| Brand | Schwinn |
| Model | Voyageur Hub-Drive |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 7 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 418 Wh |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Innova (47-622) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
























