Specialized Tero 3.0
Immerse yourself in an effortless blend of efficiency, power, and style with the Specialized Turbo 3.0, an e-bike designed to enhance your urban commutes and leisure rides. This bike is equipped with a responsive 2.0 E motor and a fully integrated 530Wh battery for smooth, sustained assistance on any journey. With its durable yet lightweight Aluminum frame, Shimano drivetrain for diverse terrains, and hydraulic disc brakes for dependable stopping power, the Turbo 3.0 offers a delightful, efficient, and confident biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Tero 3.0 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 6 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 1 in and 5 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 530 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 42 V |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 2.0E |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Specialized Ground Control (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,449.00
-70%$2,449.00
$734.70






Description
Immerse yourself in an effortless blend of efficiency, power, and style with the Specialized Turbo 3.0, an e-bike designed to enhance your urban commutes and leisure rides. This bike is equipped with a responsive 2.0 E motor and a fully integrated 530Wh battery for smooth, sustained assistance on any journey. With its durable yet lightweight Aluminum frame, Shimano drivetrain for diverse terrains, and hydraulic disc brakes for dependable stopping power, the Turbo 3.0 offers a delightful, efficient, and confident biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Tero 3.0 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 6 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 1 in and 5 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 530 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 42 V |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 2.0E |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Specialized Ground Control (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |





















