Specialized Turbo Como 3.0 IGH
Experience comfort, power, and seamless design with the Specialized Turbo Como 3.0 IGH, an e-bike built for smooth, efficient urban commuting. Powered by a robust Custom 2.2 motor and a 530Wh battery, this e-bike provides smooth, sustained assistance for any journey. With a lightweight but sturdy Aluminum frame, an Internal Gear Hub for low-maintenance shifting, and hydraulic disc brakes for dependable stopping power, the Turbo Como 3.0 IGH offers a delightful, efficient, and confident biking experience.
Why we love it
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Como 3.0 IGH |
| Color | Red |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 60 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 530 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 2.0 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Specialized Pathfinder Sport (58-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Hub gear |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |







Description
Experience comfort, power, and seamless design with the Specialized Turbo Como 3.0 IGH, an e-bike built for smooth, efficient urban commuting. Powered by a robust Custom 2.2 motor and a 530Wh battery, this e-bike provides smooth, sustained assistance for any journey. With a lightweight but sturdy Aluminum frame, an Internal Gear Hub for low-maintenance shifting, and hydraulic disc brakes for dependable stopping power, the Turbo Como 3.0 IGH offers a delightful, efficient, and confident biking experience.
Why we love it
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Como 3.0 IGH |
| Color | Red |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 60 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 530 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 2.0 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Specialized Pathfinder Sport (58-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Hub gear |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |





















