Specialized Turbo Como SL 4.0
Specialized Turbo Como SL 4.0 comfortable e-bike with the power to deal with anything that you throw at it. Great for commuting, leisure, or exploring.
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Como SL 4.0 |
| Color | Purple |
| Year | 2022 |
| Mileage | 62 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 39 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 320 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | SL 1.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 35 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Nimbus Sport (58-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 5 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,149.00
-70%$2,149.00
$644.70






Description
Specialized Turbo Como SL 4.0 comfortable e-bike with the power to deal with anything that you throw at it. Great for commuting, leisure, or exploring.
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Como SL 4.0 |
| Color | Purple |
| Year | 2022 |
| Mileage | 62 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 39 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 320 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | SL 1.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 35 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Nimbus Sport (58-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 5 |
| Drivetrain | Chain |





















