Specialized Turbo Creo SL Comp Carbon
The Specialized Turbo Creo SL Comp Carbon is a performance-focused e-road bike that combines a lightweight, durable carbon frame with a powerful Specialized SL 1.1 motor. It offers a responsive, natural ride feel, and comes equipped with a Future Shock 2.0 for improved comfort and control. It's designed to cover long distances, thanks to its integrated 320Wh battery.
Why we love it
⭐ Ultra-light electric bike
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Creo SL Comp Carbon |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 0 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 51 cm |
| Weight | 26 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 320 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | SL 1.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 35 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Specialized Turbo Pro (28-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | GRX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Specialized Turbo Creo SL Comp Carbon is a performance-focused e-road bike that combines a lightweight, durable carbon frame with a powerful Specialized SL 1.1 motor. It offers a responsive, natural ride feel, and comes equipped with a Future Shock 2.0 for improved comfort and control. It's designed to cover long distances, thanks to its integrated 320Wh battery.
Why we love it
⭐ Ultra-light electric bike
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Creo SL Comp Carbon |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 0 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 51 cm |
| Weight | 26 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 320 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | SL 1.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 35 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Specialized Turbo Pro (28-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | GRX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |





















