Specialized Turbo Levo Comp Alloy
Experience an extraordinary blend of power, performance, and versatility with the Specialized Turbo Levo Comp Alloy, an e-bike designed to redefine your mountain biking adventures. Powered by a robust Specialized motor and a substantial 700Wh battery, the Turbo Levo Comp Alloy offers smooth, sustained assistance for tackling steep climbs or challenging trails. With its durable M5 premium alloy frame, a premium drivetrain for diverse terrains, and hydraulic disc brakes for excellent stopping power, the Turbo Levo Comp Alloy ensures a thrilling, efficient, and confident biking experience.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Levo Comp Alloy |
| Color | White |
| Year | 2021 |
| Mileage | 126 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 41 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Full-suspension |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 700 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | Turbo Full Power System 2.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 90 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Specialized Butcher Grid (58-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Experience an extraordinary blend of power, performance, and versatility with the Specialized Turbo Levo Comp Alloy, an e-bike designed to redefine your mountain biking adventures. Powered by a robust Specialized motor and a substantial 700Wh battery, the Turbo Levo Comp Alloy offers smooth, sustained assistance for tackling steep climbs or challenging trails. With its durable M5 premium alloy frame, a premium drivetrain for diverse terrains, and hydraulic disc brakes for excellent stopping power, the Turbo Levo Comp Alloy ensures a thrilling, efficient, and confident biking experience.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Levo Comp Alloy |
| Color | White |
| Year | 2021 |
| Mileage | 126 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 41 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Full-suspension |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 700 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | Turbo Full Power System 2.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 90 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Specialized Butcher Grid (58-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















