Specialized Turbo Levo Comp
Specialized Levo Comp is a versatile electric MTB. It provides power to ride more trails than you thought was possible with excellent ride quality, power and usability.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Levo Comp |
| Color | Green |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1,000 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 2 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 38 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Full-suspension |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 700 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | Turbo Full Power System 2.2 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 90 Nm |
| Engine power | 565 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
Description
Specialized Levo Comp is a versatile electric MTB. It provides power to ride more trails than you thought was possible with excellent ride quality, power and usability.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Levo Comp |
| Color | Green |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1,000 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 2 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 38 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Mountain bike category | Full-suspension |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 700 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | Turbo Full Power System 2.2 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 90 Nm |
| Engine power | 565 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |





















