Specialized Turbo Levo SL Expert Carbon
Experience top-notch performance, lightweight construction, and powerful assistance with the Specialized Turbo Levo SL Expert Carbon. With its Specialized SL 1.1 motor that doubles your effort and a fully-integrated 320Wh battery, this e-bike is designed for ambitious riders seeking long rides over varied terrain. Built with a carbon frame for lightweight agility, a 12-speed SRAM drivetrain for vast gear range, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, the Turbo Levo SL Expert Carbon delivers an extraordinary, efficient, and adventurous biking experience.
Why we love it
⭐ Ultra-light electric bike
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Levo SL Expert Carbon |
| Color | Black |
| Year | 2020 |
| Mileage | 799 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 41 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places. Most notably, the rear derailer is scratched. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 320 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | SL 1.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 35 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Specialized Eliminator Gridtrail T7 (58-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | GX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $5,249.00
-70%$5,249.00
$1,574.70






Description
Experience top-notch performance, lightweight construction, and powerful assistance with the Specialized Turbo Levo SL Expert Carbon. With its Specialized SL 1.1 motor that doubles your effort and a fully-integrated 320Wh battery, this e-bike is designed for ambitious riders seeking long rides over varied terrain. Built with a carbon frame for lightweight agility, a 12-speed SRAM drivetrain for vast gear range, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, the Turbo Levo SL Expert Carbon delivers an extraordinary, efficient, and adventurous biking experience.
Why we love it
⭐ Ultra-light electric bike
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Levo SL Expert Carbon |
| Color | Black |
| Year | 2020 |
| Mileage | 799 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 41 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places. Most notably, the rear derailer is scratched. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 320 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | SL 1.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 35 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Specialized Eliminator Gridtrail T7 (58-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | GX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















