Specialized Turbo Tero 3.0
The Turbo Tero 3.0 is an e-bike known for its versatility, combining the capabilities of both road and mountain bikes. Equipped with a high-power motor and a range of features including robust tires and powerful hydraulic brakes, it's designed for those who wish to tackle varied terrains with ease and speed.
Why we love it
⭐ Lightweight electric bike
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Tero 3.0 |
| Color | Green |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1,286 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure, Mountain bike |
| Mountain bike category | Hardtail |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 530 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 29 |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 2.0E |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Specialized Ground Control (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Turbo Tero 3.0 is an e-bike known for its versatility, combining the capabilities of both road and mountain bikes. Equipped with a high-power motor and a range of features including robust tires and powerful hydraulic brakes, it's designed for those who wish to tackle varied terrains with ease and speed.
Why we love it
⭐ Lightweight electric bike
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Tero 3.0 |
| Color | Green |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1,286 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure, Mountain bike |
| Mountain bike category | Hardtail |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 530 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 29 |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 2.0E |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Specialized Ground Control (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |





















