Specialized Turbo Vado 3.0
The Specialized Turbo Vado 3.0 is a reconditioned electric bike perfect for city commuting and leisure rides. With its powerful Specialized 1.2 engine delivering 70 Nm of torque, this lightweight bike at 53 lbs boasts a closed frame design, Shimano Alivio 9-speed transmission, and a 460 Wh battery for a smooth and efficient ride.
Why we love it
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Vado 3.0 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is in good condition. There are some scratches on the frame and some components may have external damage. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 530 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 2.0 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Specialized Pathfinder Sport (58-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Specialized Turbo Vado 3.0 is a reconditioned electric bike perfect for city commuting and leisure rides. With its powerful Specialized 1.2 engine delivering 70 Nm of torque, this lightweight bike at 53 lbs boasts a closed frame design, Shimano Alivio 9-speed transmission, and a 460 Wh battery for a smooth and efficient ride.
Why we love it
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Vado 3.0 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is in good condition. There are some scratches on the frame and some components may have external damage. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 530 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 2.0 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Specialized Pathfinder Sport (58-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |





















