Specialized Turbo Vado 4.0 Step-Through
Experience urban exploration like never before with the Specialized Vado 4.0. This e-bike is designed to seamlessly blend style, performance, and convenience, making every ride an adventure. With its powerful motor, intuitive controls, and comfortable design, the Specialized Vado 4.0 empowers you to navigate city streets and beyond with ease. Whether you're commuting, running errands, or simply enjoying a leisurely ride, the Vado 4.0 is your ultimate companion for a dynamic and electrifying journey.
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Vado 4.0 Step-Through |
| Color | Blue |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 1.2 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Specialized Trigger Sport (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,699.00
-70%$2,699.00
$809.70






Description
Experience urban exploration like never before with the Specialized Vado 4.0. This e-bike is designed to seamlessly blend style, performance, and convenience, making every ride an adventure. With its powerful motor, intuitive controls, and comfortable design, the Specialized Vado 4.0 empowers you to navigate city streets and beyond with ease. Whether you're commuting, running errands, or simply enjoying a leisurely ride, the Vado 4.0 is your ultimate companion for a dynamic and electrifying journey.
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Vado 4.0 Step-Through |
| Color | Blue |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | 1.2 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Specialized Trigger Sport (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |





















