Specialized Turbo Vado SL 4.0 EQ
Discover a perfect combination of power, lightness, and smart technology with the Specialized Turbo Vado SL 4.0 EQ, an e-bike designed for your daily urban commutes and leisurely rides. Equipped with a lightweight yet powerful SL 1.1 motor that doubles your effort and a fully-integrated 320Wh battery, this e-bike offers smooth, sustained assistance for any journey. Its lightweight E5 Aluminum frame, SRAM NX drivetrain for a wide gear range, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, all add up to a delightful, efficient, and confident biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Vado SL 4.0 EQ |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 25 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 29 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 320 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Number of cycles of battery charge | 2 |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | SL 1.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 35 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Nimbus Sport (38-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | NX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Discover a perfect combination of power, lightness, and smart technology with the Specialized Turbo Vado SL 4.0 EQ, an e-bike designed for your daily urban commutes and leisurely rides. Equipped with a lightweight yet powerful SL 1.1 motor that doubles your effort and a fully-integrated 320Wh battery, this e-bike offers smooth, sustained assistance for any journey. Its lightweight E5 Aluminum frame, SRAM NX drivetrain for a wide gear range, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, all add up to a delightful, efficient, and confident biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Vado SL 4.0 EQ |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 25 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 29 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 320 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Number of cycles of battery charge | 2 |
| Engine brand | Specialized |
| Engine model | SL 1.1 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 35 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Nimbus Sport (38-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | NX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |





















