Stromer ST5 Sport
Experience the epitome of speed, power, and intelligent design with the Stromer ST5 Sport, a premium e-bike designed for high-performance urban rides. Equipped with a high-torque SYNO Sport motor and a substantial 983Wh battery, the ST5 Sport delivers smooth, sustained, and swift assistance for your daily commutes and leisurely rides. Its robust aluminum frame, sporty geometry for responsive handling, Shimano Di2 11-speed electronic shifting for diverse terrains, and high-performance disc brakes for reliable stopping power make the Stromer ST5 Sport a paragon of e-bike design, offering an extraordinary, efficient, and thrilling biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Stromer |
| Model | ST5 Sport |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 16 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 57 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 983 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Stromer |
| Engine model | Syno Sport |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 48 Nm |
| Engine power | 650 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Pirelli Cycl-e ST (57-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | XTR |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Experience the epitome of speed, power, and intelligent design with the Stromer ST5 Sport, a premium e-bike designed for high-performance urban rides. Equipped with a high-torque SYNO Sport motor and a substantial 983Wh battery, the ST5 Sport delivers smooth, sustained, and swift assistance for your daily commutes and leisurely rides. Its robust aluminum frame, sporty geometry for responsive handling, Shimano Di2 11-speed electronic shifting for diverse terrains, and high-performance disc brakes for reliable stopping power make the Stromer ST5 Sport a paragon of e-bike design, offering an extraordinary, efficient, and thrilling biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Stromer |
| Model | ST5 Sport |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 16 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 57 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 983 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Stromer |
| Engine model | Syno Sport |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 48 Nm |
| Engine power | 650 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Pirelli Cycl-e ST (57-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | XTR |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























