Super73 RX
The Super 73 RX is a cutting-edge electric bike that combines retro styling with modern technology. With its powerful motor, long-range battery, and rugged design, it's perfect for adventure-seekers who want a unique and exhilarating way to explore the great outdoors.
---
| Specifications | |
| Brand | Super73 |
| Model | RX |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 84 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 960 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Super 73 |
| Engine model | Super 73 |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 35 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Super 73 Vee Moto (127-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Super 73 |
| Transmission model | Super 73 |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,249.00
-70%$3,249.00
$974.70









Description
The Super 73 RX is a cutting-edge electric bike that combines retro styling with modern technology. With its powerful motor, long-range battery, and rugged design, it's perfect for adventure-seekers who want a unique and exhilarating way to explore the great outdoors.
---
| Specifications | |
| Brand | Super73 |
| Model | RX |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 84 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 960 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Super 73 |
| Engine model | Super 73 |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 35 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Super 73 Vee Moto (127-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Super 73 |
| Transmission model | Super 73 |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Chain |
























