Super73 S2
Hit the streets with this Super73 S2 model like never before. It has all the features you need to hit the streets and go where you need to go. That means front suspension, a very ergonomic frame, and big tires that are designed to reduce road noise. All of this helps you to rule the streets in both style and comfort.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Super73 |
| Model | S2 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 11 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 71 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 960 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Super 73 |
| Engine model | Super 73 |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 35 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Super 73 Vee Moto (113-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Single Speed |
| Transmission model | N/A |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Hit the streets with this Super73 S2 model like never before. It has all the features you need to hit the streets and go where you need to go. That means front suspension, a very ergonomic frame, and big tires that are designed to reduce road noise. All of this helps you to rule the streets in both style and comfort.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Super73 |
| Model | S2 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 11 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 71 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 960 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Super 73 |
| Engine model | Super 73 |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 35 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Super 73 Vee Moto (113-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Single Speed |
| Transmission model | N/A |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Chain |
























