Super73 ZX
Experience city cruising and leisure rides like never before on the Super73 ZX electric bike. With its closed frame type and lightweight design at just 62 lbs, this bike is perfect for navigating busy streets with ease. Powered by the Super73 engine located on the back wheel, delivering 45 Nm of torque, and featuring a single speed drivetrain, this bike provides a smooth, effortless ride. And with a battery capacity of 615 Wh, enjoy longer rides without worrying about recharging.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Super73 |
| Model | ZX |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 8 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 62 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 615 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Super 73 |
| Engine model | Super 73 |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 45 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Vee Tire Co (102-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Single Speed |
| Transmission model | N/A |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Chain |
Description
Experience city cruising and leisure rides like never before on the Super73 ZX electric bike. With its closed frame type and lightweight design at just 62 lbs, this bike is perfect for navigating busy streets with ease. Powered by the Super73 engine located on the back wheel, delivering 45 Nm of torque, and featuring a single speed drivetrain, this bike provides a smooth, effortless ride. And with a battery capacity of 615 Wh, enjoy longer rides without worrying about recharging.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Super73 |
| Model | ZX |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 8 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 62 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 615 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Super 73 |
| Engine model | Super 73 |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 45 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Vee Tire Co (102-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Single Speed |
| Transmission model | N/A |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Chain |
























