Tern GSD R14
Discover a new level of convenience and versatility with the Tern GSD R14, featuring dual Bosch batteries for extra power. This revolutionary e-bike is designed to tackle your daily tasks and adventures with ease. With its impressive carrying capacity and compact design, the GSD R14 can transport groceries, kids, and cargo while effortlessly weaving through city streets. The powerful motor and long-lasting battery ensure a smooth and efficient ride, while the thoughtful features and innovative design make this e-bike a game-changer for urban mobility. Say goodbye to traffic and hello to a more sustainable and enjoyable way of getting around with the Tern GSD R14.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | GSD R14 |
| Color | Grey |
| Year | 2023 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 3 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 82 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1000 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Ben Plus (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Rohloff |
| Transmission model | Speedhub 500/14 |
| Number of speeds | 14 |
| Drivetrain | Belt |







Description
Discover a new level of convenience and versatility with the Tern GSD R14, featuring dual Bosch batteries for extra power. This revolutionary e-bike is designed to tackle your daily tasks and adventures with ease. With its impressive carrying capacity and compact design, the GSD R14 can transport groceries, kids, and cargo while effortlessly weaving through city streets. The powerful motor and long-lasting battery ensure a smooth and efficient ride, while the thoughtful features and innovative design make this e-bike a game-changer for urban mobility. Say goodbye to traffic and hello to a more sustainable and enjoyable way of getting around with the Tern GSD R14.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | GSD R14 |
| Color | Grey |
| Year | 2023 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 3 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 82 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1000 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Ben Plus (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Rohloff |
| Transmission model | Speedhub 500/14 |
| Number of speeds | 14 |
| Drivetrain | Belt |
























